Coroczne badania ginekologiczne mogą uratować życie

Coroczne badanie ginekologiczne jest ważnym aspektem odpowiedzialnej profilaktyki zdrowotnej i zapewnienia dobrego samopoczucia fizycznego i reprodukcyjnego. Pomimo ostrzeżeń wiodących organizacji medycznych, wiele kobiet nie przechodzi corocznego badania ginekologicznego. Każdego roku kosztuje to życie tysięcy kobiet. Wiele kobiet uważa, że ​​nie potrzebują lekarza, chyba że mają problem.

W rzeczywistości problemy są często po raz pierwszy wykrywane podczas corocznego egzaminu. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że choroby takie jak rak piersi, szyjki macicy czy jajnika mają niewiele oczywistych objawów, a wcześniejsze wykrycie zwiększa szanse na przeżycie.

Coroczne badania ginekologiczne powinny rozpocząć się w wieku około 15 lat. Podczas tych pierwszych wizyt rzadko są wymagane badania ginekologiczne, coroczne badanie pomaga w nawiązaniu relacji lekarz-pacjent. Młode kobiety mogą zadać wszelkie pytania dotyczące ich rozwoju i/lub cyklu miesiączkowego, metod kontroli urodzeń oraz sposobów ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Większość lekarzy zaleca obecnie coroczne badanie cytologiczne większości kobiet w wieku 21 lat i starszych. Wiele kobiet utożsamia rozmaz cytologiczny z corocznym egzaminem, podczas gdy w rzeczywistości rozmaz cytologiczny jest tylko jednym małym elementem egzaminu. Kobiety powinny co roku poddawać się badaniu ginekologicznemu, niezależnie od tego, czy mają wykonać cytologię, czy nie.

Unikanie rutynowych corocznych badań ginekologicznych zwiększa ryzyko niezamierzonej ciąży, infekcji miednicy i potencjalnie opóźnia diagnozę chorób, takich jak rak jajnika i piersi.

Czego powinieneś się spodziewać na egzaminie? Najpierw zbierany jest obszerny wywiad medyczny, w tym wywiad rodzinny, aby ocenić możliwe rodzinne ryzyko raka. Przeprowadzane jest badanie fizykalne, w tym ocena ciśnienia krwi, wzrostu i masy ciała oraz badanie miednicy i piersi.

Podczas badania miednicy lekarz może wykonać wymaz cytologiczny, a następnie zbadać wewnętrznie macicę i jajniki. W przeciwieństwie do raka szyjki macicy, który jest wykrywany przez cytologię, rak jajnika jest bardzo trudny do wykrycia. Ból lub inne znaczące objawy mogą nie zostać zauważone, dopóki choroba nie jest zaawansowana. Ale jeśli zostanie wykryty wcześnie przez badanie miednicy, można go szybko leczyć, co zwiększa szanse na przeżycie.

Twój lekarz zleci również mammografię przesiewową, jeśli jesteś w wieku od 35 do 40 lat, oraz coroczne mammogramy dla kobiet w wieku 40 lat i starszych. Pacjentki w każdym wieku będą uczone wykonywania comiesięcznych badań piersi. Te kroki są niezbędne, aby pomóc w wykryciu raka piersi, który każdego roku zabija ponad 46 000 kobiet.

Twój lekarz omówi metody kontroli urodzeń lub poradnictwo przed poczęciem, ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, zapotrzebowanie na wapń, potrzebę badań przesiewowych na cholesterol oraz znaczenie regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety. Mogą również zaoferować pomoc w rzucaniu palenia.

Jeśli jesteś po menopauzie lub w inny sposób zagrożona, lekarz zaleci badania przesiewowe w kierunku osteoporozy, raka okrężnicy i cukrzycy. Podczas corocznej wizyty można również zaoferować szczepionki, w tym wirusa brodawczaka ludzkiego, szczepionki przypominające tężcowi, wirusowe zapalenie wątroby typu B i grypę. Należy zadać lekarzowi wszelkie pytania dotyczące ciąży, hormonów, cyklu miesiączkowego, objawów menopauzy i innych problemów zdrowotnych.

Każda kobieta powinna sumiennie poddawać się rutynowemu badaniu ginekologicznemu raz w roku. Egzamin ten służy do wykrywania aktualnych problemów zdrowotnych i oceny czynników ryzyka nowych problemów, które mogą się rozwinąć. Wczesne wykrywanie i poznawanie sposobów zmniejszania ryzyka zachorowania na raka jest najlepszą obroną każdej kobiety. Coroczne badanie ginekologiczne pomaga zapewnić wskazówki i testy, które będą promować dobre samopoczucie i dobre nawyki zdrowotne dla wszystkich kobiet.

You May Also Like

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Jak naturalnie pozbyć się migreny?

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Cykl miesiączkowy bez tajemnic. Jak liczyć dni, żeby nie dać się zaskoczyć?